Munkahelyi stressz: az anyagi jóllét kihívásai munkaadóként

Kedves Olvasó! Gondolkodtál már azon, hogy mit jelent számodra az anyagi jóllét? És vajon mit jelent a beosztottjaid, munkavállalóid számára? Elgondolkodtató és egyúttal meghatározó kérdés, aminek feltérképezése, kiderítése csakis ránk, cégvezetőkre/HR vezetőkre/HR szakemberekre vár. És ez a feladat bizony nem tűr halasztást…

A PwC 2023-ban közzétett tanulmánya (az ún. „Employee Financial Wellness Survey”) is alátámasztja azt a feltételezésünket, hogy a munkavállalók egyre nagyobb számban és intenzitással élnek meg pénzügyi stresszt, többek között a növekvő fogyasztói árak, a huzamos ideig tartó magas infláció, az egyenlőtlen bérnövekedések és az egyre csak növekvő adósságok/hitelek miatt. A tanulmány szerint

A pénzügyi stressz hatása a munkavállalók jóllétére

A pénzügyi jóllét általános jóllétünk része

A pénzügyi jóllét lényegi részét képezi az általános jóllétünknek. Az, hogy mit vásárolunk, mennyit költünk, mennyit tudunk megtakarítani egy adott időszakban, kétségtelenül befolyásolja az életminőségünket nap mint nap. Ha biztonságban érezzük magunkat a pénzügyi jövőnket illetően, ha eleget tudunk tenni a jelenlegi és a folyamatban lévő pénzügyi kötelezettségeinknek, ha képesek vagyunk kielégíteni a most és a jövőben felmerülő szükségleteinket, jó úton járunk, hogy megtapasztaljuk a pénzügyi jóllét, hovatovább a pénzügyi szabadság érzését.

Munkahelyi pénzügyi stressz ellen: kommunikáció, őszinteség

Néhány szervezet már felismerte, hogy az évi egyszeri fizetésemelés, a kompenzációs és javadalmazási csomag egy elemes kibővítése/fejlesztése önmagában már nem jelent megoldást a munkavállalók aktuális pénzügyi szorongásaira. Munkáltatóként érdemes alternatív megoldások után kutatni, kezdve azzal, hogy őszinte kommunikációs csatornákat nyitunk a munkavállalók felé és feltérképezzük, hogy milyen visszatérő pénzügyi problémákkal, milyen pénzügyi stresszel szembesülnek, hogyan menedzselik a mindennapjaikat pénzügyi szempontból. 

A beszélgetések, visszajelzések alapján számtalan élethelyzetet fogunk megtapasztalni, amik lehetővé teszik, hogy személyre szabott, specifikus támogatást tudjunk nyújtani az általuk megélt pénzügyi stressz enyhítésére, feloldására. 

A pénzügyi stressz hatással van a munkavállalók wellbeingjére

Alvásproblémák
56%
Mentális egészség
55%
Önbizalom / önbecsülés
50%
Fizikai egészség
44%
Otthoni emberi kapcsolatok
40%

További lehetőség, hogy felülvizsgálhatjuk a kompenzációs csomag elemeit, edukálhatjuk a munkavállalókat pénzügyi ismereteik elmélyítésére, hiteles és független pénzügyi tanácsadók bevonásával megtakarítási formákat népszerűsíthetünk, módszertanok és egyéb igény szerinti eszközök megismertetésével segíthetjük őket abban, hogy megalapozott pénzügyi döntéseket hozzanak és végső soron elérjék céljaikat. Ez a proaktív megközelítés nem csupán a felelős munkáltató jellemzője, hanem egyúttal stratégiai befektetés is az elkötelezettebb és rugalmasabb munkaerőbe.